Blog

studio projektowania wnętrz / Blog  / Aranżacja pokoju dziecięcego z metką nasciturus design

Aranżacja pokoju dziecięcego z metką nasciturus design

Funkcjonalny od małego

Nowoczesny pokój dla dzieci w wieku przedszkolnym lub maluchów, które zaczynają swoją szkolną „karierę” to synergia komfortu, bezpieczeństwa oraz przede wszystkim maksymalnej funkcjonalności. Optymalny projekt wnętrza zaprojektowanego „na miarę dziecka” powinien posiadać zdolność metamorfozy i „rosnąć”razem ze swoim małym lokatorem.

Dla chłopczyka i dziewczynki

Design, wzornictwo i kolorystyka pokoju oraz wszelkie dodatki (np. naklejki lub poduchy) powinny odzwierciedlać aktualne preferencje małych dziewczynek i chłopców. Trzeba pamiętać, że zainteresowania dzieci zmieniają się szybko, dlatego aby ułatwić zmiany wykorzystuje się neutralną „bazę” designu, która umożliwia modyfikacje stylistyczne związane z nowymi upodobaniami maluchów. Oprawa jest ważna ponieważ współdecyduje o unikalnym charakterze pokoju, jednak design to jedynie dopełnienie całości. Jak wiadomo dopiero wszystkie puzzle tworzą obrazek, a połączenie wszystkich elementów w spójną i oryginalną całość oznacza końcowy sukces.

Projekt w czasie i przestrzeni

W aranżacji pokoju dziecięcego najważniejsza jest wielozadaniowa przestrzeń, która musi uwzględniać kilka zasadniczych elementów:

  • po pierwsze – miejsce, w którym dziecko będzie smacznie śniło o nowych przygodach,
  • po drugie – kącik bezpiecznej i beztroskiej zabawy, która pozwoli maluchowi zapomnieć o „poważnych szkolnych obowiązkach,
  • Po trzecie – wygodne, ergonomiczne i dobrze oświetlone biurko do odrabiania lekcji, przy którym zmieści się także osoba dorosła (bywa przecież, że maluchowi trzeba pomóc lub zachęcić do nauki), albo troje dzieci.

Możliwości wyrażone w m2

Cała sztuka aranżacji pokoi dziecięcych polega na tym, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń. Nie oznacza to, że każdy cm2 powinien być „wykorzystany” w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ dzieci potrzebują wolnego miejsca na zabawę, podczas której same wcielają się w designerów.

Modułowe meble dla dzieci

Modułowe meble dla dzieci to jeden z najważniejszych „składników”aranżacji pokoju dziecięcego. To właśnie funkcjonalne meble pozwalają przenieść założenia projektowe w rzeczywistość. Meble modułowe dla dzieci umożliwiają elastyczną kreację przestrzeni pokoju w zależności od aktualnych potrzeb oraz naturalnego rozwoju maluchów. Uniwersalne meble: m.in. łóżka, biurka, stoliki, meblościanki regały można kupić w sklepie lub postawić na opcję „na wymiar”, czyli meble wykonane przez stolarza specjalizującego się w projektach dziecięcych. Najczęściej dobre firmy projektowe współpracują z doświadczonymi fachowcami lub same świadczą profesjonalne usługi meblarskie. Warto zwrócić ponadto uwagę, czy meble zostały wykonane z bezpiecznych i ekologicznych materiałów.

Przepis na pokój

Podsumowując warto przypomnieć najważniejszą zasadę w nowoczesnej aranżacji pokojów dziecięcych. Przestrzeń i meble powinny „rosnąć” razem z maluchem oraz łatwo poddawać się modyfikacjom do aktualnych potrzeb. Oprócz tego baza stylistyczna musi umożliwiać aktualizację designu do zmieniających się zainteresowań dziecka. Przepis wydaje się prosty, jednak osiągnąć doskonały i oryginalny efekt wcale nie jest łatwo.

No Comments

Post a Comment