Blog

studio projektowania wnętrz / Blog  / Łazienka idealna.

Łazienka idealna.

Jak najlepiej urządzić łazienkę?

 

To pytanie, które zadaje sobie niejeden z domowników, który właśnie wprowadza się do nowego mieszkania lub wykonuje remont. I tak, jak pomysłów na urządzenie łazienki może być bardzo wiele, tak jest kilka kluczowych elementów, bez których się nie obejdziemy, jeśli zależy nam na naprawdę dobrym projekcie.

Wanna czy prysznic?

Najważniejsza w łazience jest wygodna przestrzeń do mycia. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie i wanny, i kabiny prysznicowej, ale o tym decyduje przede wszystkim metraż i możliwości finansowe. Wtedy trzeba się zastanowić nad tym, jaką główną funkcję ma spełniać łazienka. Jeśli nie zależy nam na długich kąpielach, zadawalamy się dłuższym prysznicem – wybór jest prosty. Nie ma co na siłę upychać w kącie wanny, z której i tak będziemy rzadko korzystać. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, na pewno znajdziemy coś dla siebie nawet przy mniejszym metrażu. Obecnie na rynku dostępne są wanny we wszystkich kształtach i kolorach jakie tylko sobie wymarzymy. Oczywiście im bardziej wymyślna, tym droższa, jednak ten szeroki wachlarz możliwości daje nam duże pole do popisu, a nierzadko pozwala też oszczędzić trochę miejsca, np. poprzez zamontowanie półek w wannie. Coraz bardziej popularne stają się montowane parawany, które mają pozwolić na praktyczniejsze korzystanie z prysznica w wannie. My jednak odradzamy takie rozwiązanie, które zazwyczaj okazuje się mało estetyczne i trudne w utrzymaniu.

Oświetlenie

Nawet w najlepiej urządzonej łazience, która jest nieumiejętnie oświetlona będziemy czuć się źle. Warto zainwestować w światło dekoracyjne i nastrojowe, które doświetli pomieszczenie oraz zbuduje odpowiedni nastrój. W parze z oświetleniem idą wszystkie błyszczące powierzchnie, czyli lustra, kafelki, szafki. Trzeba pamiętać, że światło będzie się w nich odbijać, co często można wykorzystać chcąc uzyskać lekkość w pomieszczeniu.

Ceramika łazienkowa

Dobierając kolor ceramiki łazienkowej znów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia i pamiętać o tym, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, choć wszystko zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Czasem zastosowanie ciemnych kolorów w małej toalecie daje szokujący ale bardzo efektowny rezultat. Biała ceramika może być doskonałym tłem dla pozostałych dodatków, które użyjemy w łazience. Jeśli już stosowane są inne kolory ceramiki, to zazwyczaj w celu uzyskania mocnego i odważnego kontrastu, np. czerń lub czerwień w połączeniu z bielą.

Komfort przede wszystkim

Co decyduje o tym, że urządzona przez nas łazienka jest naprawdę idealna? Przede wszystkim komfort. Łazienki, w których nie jesteśmy w stanie swobodnie się poruszać są bezużyteczne i powodują tylko narastającą frustrację. Bo przecież właśnie w łazience powinna być przestrzeń do wieczornego relaksu i zmycia całodniowego stresu w ciepłej kąpieli. Trzeba pamiętać o odpowiednich odległościach między poszczególnymi elementami w łazience – bez tego ani rusz!

(źródło zdjęć: pinterest.com)
 

 

No Comments

Post a Comment