Blog

Studio projektowania wnętrz / Blog  / Jak wybrać lampę nad stół

Jak wybrać lampę nad stół

Lampa nad stół – temat dość skomplikowany

To od lampy, rodzaju światła zależy w dużej mierze nastrój przy stole. Pamiętam jak byłam na kolacji w pięknym i eleganckim hotelu na Dominikanie. Jedzenie było wyśmienite, ale wnętrze totalnie pozbawione klimatu z zimnym światłem, z którego chciało się uciec….

Lampa pełni podwójną funkcję – oświetla, tworząc nastrój i oczywiście ozdabia, dopełnia wnętrze.

Zwykle oświetlenie stołu tworzy lampa wisząca 60-70 cm nad blatem. Bardzo często widzi się lampy powieszone za wysoko, co zaburza proporcje i bardzo źle wygląda. Praktyczne są lampy regulowane, które można łatwo opuszczać i podnosić. Dzięki temu w każdej sytuacji można ustawić lampę tak, by nie oślepiała ani nie zasłaniała siedzących przy stole.

Dobrze, jeśli lampa stołowa jest od spodu przysłonięta matową szybą lub tworzywem rozpraszającym światło, a od góry zamknięta lub aby miała odpowiednią żarówkę. Stół będzie wtedy oświetlony równomiernie, natomiast jego otoczenie pozostanie w półcieniu. Ponieważ efekt zależy od konstrukcji oprawy lampy, najlepiej konkretny model przymierzyć do stołu we własnym domu. Sklepy chętnie zgadzają się na ewentualny zwrot, jeżeli lampa nie będzie pasować. Kupując lampę w internecie mamy prościej, gdyż zawsze można ją zwrócić.

zapraszamy do galerii portalu HOMEBOOK, z którym współpracujemy:

http://www.homebook.pl/artykuly/2246/jak-wybrac-lampe-nad-stol-do-jadalni-poradnik

No Comments

Post a Comment