Blog

studio projektowania wnętrz / Blog  / Styl skandynawski. Nasz ulubiony

Styl skandynawski. Nasz ulubiony

Styl skandynawski

Coraz popularniejszy styl skandynawski zaczął być szeroko rozpoznawalny dopiero w połowie XXw. ale szybko podbił nasze serca. Jak urządzić swoje mieszkanie w takim stylu? Oto kilka prostych porad, które pomogą Ci nadać wnętrzu skandynawskiej świeżości.

Kolor

Pierwsze skojarzenie ze stylem skandynawskim przywodzi na myśl delikatne szarości, blade błękity czy kremowe beże. To znak rozpoznawczy wnętrz urządzonych w tym stylu. Zastosowanie podobnej palety barw to podstawowy sposób na przeniesienie północnego designu do swojego mieszkania. Ale to jedynie wierzchołek góry lodowej, bo styl skandynawski to coś znacznie więcej.

Dla zwolenników nieco żywszych akcentów też znajdzie się rozwiązanie, gdyż nie każde wnętrze naśladujące te skandynawskie musi być jednolicie stonowane. Pracownie designerskie takie jak Marimekko proponują także żywe i kolorowe akcenty, które idealnie wpasowują się w całokształt stylu.

Drewno

Oczywiście w jasnych kolorach – zakonserwowane naturalne drewno lub delikatna szarość lub biel. Taka ponadczasowa klasyka nie tylko sprawia, że pomieszczenie staje się optycznie bardziej przestrzenne i przyjazne, ale stanowi także doskonałe tło dla pozostałych elementów wystroju.

Natura i światło

To dość oczywiste, że społeczeństwo żyjące blisko natury, któremu sprawy ochrony środowiska nie są obce, z chęcią wprowadzają naturalne elementy wystroju do wnętrz. Ma to także stanowić rekompensatę za długie zimowe dni, podczas których nie można napawać się w pełni otaczającymi widokami. Dlatego we wnętrzach znajdziemy wiele drewnianych elementów, rustykalne meble, dużo roślin, a także ogromne okna i balkony, które dodatkowo mają doświetlać wnętrza, zwłaszcza podczas trwania nocy polarnej.

Gracja

Białe ściany, antyczne zegary i kryształowy żyrandole – to kolejna odsłona stylu skandynawskiego, który jest pełen gracji i elegancji. Płócienne dodatki, proste aranżacje kwiatowe oraz meble znalezione na pchlim targu, zestawione ze sobą ze smakiem potrafią nadać wnętrzu niepowtarzalnego wytwornego klimatu.

Prostota

Mieszkańcy półwyspu skandynawskiego do przetrwania w trudnych mroźnych warunkach nie potrzebowali wielu zbędnych rzeczy – liczyła się przede wszystkim użyteczność przedmiotów trzymanych w domu. Ta prostota w naturalny sposób przeniknęła do stylu skandynawskiego we współczesnych wnętrzach i może być doskonałą inspiracją do pozbycia się starych gratów z zakamarków naszych domów.

Kominek

Kominki w domach skandynawskich nigdy nie zajmowały centralnego miejsca. Budowane były głównie z myślą o dostarczeniu ciepła i miejsca do gotowania, i umiejscawiane w rogu mieszkania. Tak zostało do dziś, przez co otrzymujemy subtelnie wydzieloną strefę do relaksu.

Ekologia

Jeśli chcesz rzeczywiście urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim musisz być Eko. W kraju, w którym 99% energii pochodzi z elektrowni wodnych, współczesne domy wyposażone są w najróżniejsze technologie mające wspierać naturalne środowisko.

Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które dobrze pokazują jak różnorodny i zaskakująco bogaty potrafi być styl skandynawski.

Zobaczcie sami 🙂 a my już nie możemy się doczekać, żeby zaprojektować Wam pomieszczenia w naszym ulubionym stylu 🙂

No Comments

Post a Comment